Prep Scoreboard

Article excerpt

Byline: The Register-Guard

Class 4A State Tournament

At Portland Tennis Center

SINGLES

SECOND ROUND - Stephen Robertson, West Linn, d Zach Johnston, Churchill, 6-3, 6-1. Curt Wheeler, Sprague, d Tom Wolfe, Beaverton, 6-2, 6-2. Tyler Wilson, North Meford, d Sean Ritter, Hood River Valley, 6-1, 6-0. Tyler Jackson, Lake Oswego, d Max Liberty-Point, Summit, 6-7 (7-5), 6-0, 6-4. Charlie Cutler, Lincoln, d Todd Logan, Lakeridge, 6-1, 6-1. Tommy Hicks, Grant, d Eric Richers, South Eugene, 6-1, 6-3. Pannhara Mam, McKay, d Ricky Huynh, Parkrose, 6-0, 6-0. Rick Mortera, Jesuit, d Joe Lonergan, Woodburn, 6-0, 6-1.

QUARTERFINALS - Robertson, West Linn, d Wheeler, Sprague, 6-3, 6-1. Wilson, North Medford, d Jackson, Lake Oswego, 7-5, 6-4. Hicks, Grant, d Cutler, Lincoln, 7-6 (7-4), 6-1. Mortera, Jesuit, d Mam, McKay, 6-2, 6-3.

CONSOLATION FIRST ROUND - Louis Degeneault, Sheldon, d Albert Cheng, Lakeridge, 8-3. Stephen Wiechert, Churchill, d Spencer Grieb, Roseburg, 8-1.

CONSOLATION SECOND ROUND - Tim Chang, Glencoe, d Degeneault, Sheldon, 8-5. Wiechert, Churchill, d John Tilton, South Salem, 8-2.

DOUBLES

FIRST ROUND - Rian Rifkin-Austin Rifkin, West Linn, d Paul Schechter-Ross Schunk, Wilson, 6-0, 6-0. Mark Carollo-Paul Carollo, Hermiston, d Brad Tauscher-Andrew Persen, David Douglas, 6-4, 6-3. Mateo Mengis-Nick Millan, North Medford, d David Strickland-John Sayson, Barlow, 4-6, 6-3, 6-2. Carl Brehm-Ben Korteweg, Churchill, d Brian Bochsler-Jacob Gilden, Cleveland, 6-2, 6-1. Andy Tronson-Marius Schwerter, Mountain View, d Nick Canucci-Brian Jones, David Douglas, 6-0, 6-0. Jordan Lee-Chase Towery, Sprague, d Steven Tzeo-Mike Beymer, Parkrose, 6-1, 6-1. Pale Pongi-Art Karas, Westview, d Joe Hagen-Nick Rues, Grant, 1-6, 6-3, 6-2. Daniel Lander-Andrew Besson, Roseburg, d Daniel Bieber-Andrew Esterberg, Churchill, 6-2, 6-3. Mike Merz-Paul Andrews, Jesuit, d Ryan McBride-Andy Carsley, Newberg, 6-1, 6-1. Brad Bacherlder-Andy Crooks, Lincoln, d Zach Dixon-Mike Kingsley, Sheldon, 6-2, 6-1. Walt James-Brent Kingzett, South Eugene, d Wes Gabrielsen-Ryan Nguyen, Sprague, 6-4, 6-4. Daniel Becker-Lee Lenker, Sunset, d Scott Erickson-Patric Connell, West Linn, 4-6, 6-4, 6-2. John Hattenhauer-David Kraxberger, West Linn, d Jeremy Quinby-Josh Brown, Newberg, 6-1, 6-2. Spencer McKinnon-Jon Nance, Lakeridge, d Alec Weller-Rusty Hand, Corvallis, 6-3, 7-5. Ben Works-Justin Stevens, South Medford, d John Minger-Ryan Wieder, Tualatin, 6-4, 6-4. Charles Tran-Vetu Mam, McKay, d Derek Hendrix-Evan Piepenbrink, Crook County, 6-1, 6-3.

SECOND ROUND - Rifkin-Rifkin, West Linn, d Carollo-Carollo, Hermiston, 6-0, 6-0. Mengis-Millan, North Medford, d Brehm-Korteweg, Churchill, 6-2, 4-6, 7-5. Tronson-Schwerter, Mountain View, d Lee-Towery, Sprague, 6-4, 6-2. Hagen-Rues, Grant, d Lander-Besson, Roseburg, 6-3, 6-0. Bacherlder-Crooks, Lincoln, d Merz-Andrews, Jesuit, 6-7 (7-5), 7-5, 6-4. Becker-Lenker, Sunset, d James-Kingzett, South Eugene, 6-3, 7-5. McKinnon-Nance, Lakeridge, d Hattenhauer-Kraxberger, West Linn, 7-6 (7-6), 6-2. Tran-Mam, McKay, d Works-Stevens, South Medford, 6-3, 6-3.

QUARTERFINALS - Rifkin-Rifkin, West Linn, d Mengis-Millan, North Medford, 6-0, 6-0. Tronson-Schwerter, Mountain View, d Hagen-Rues, Grant, 6-0, 6-1. Becker-Lenker, Sunset, d Bacherlder-Crooks, Lincoln, 6-3, 6-0. Tran-Mam, McKay, d McKinnon-Nance, Lakeridge, 6-4, 7-5.

CONSOLATION FIRST ROUND - Pongi-Karas, Westview, d Bieber-Esterberg, Churchill, 8-1. Dixon-Kingsley, Sheldon, d McBride-Carsley, Newberg, 9-8 (9-6).

CONSOLATION SECOND ROUND - Erickson-Connell, West Linn, d Dixon-Kingsley, Sheldon, 8-1.

Class 3A/2A/1A

State Tournament

At Eugene Swim & Tennis Club

SINGLES

FIRST ROUND - Jasjit Singh, Marist, d Brett Brown, Sherman County, 6-1, 6-0. Anthony Tran, Valley Catholic, d Chris Clark, Cascade, 6-3, 6-3. Andrew Oseran, Catlin Gabel, d Ismael Ovalle, North Marion, 6-1, 6-0. …