University of Ulster Graduations: Refugee Student from Sarajevo Graduates First Class at Magee

The News Letter (Belfast, Northern Ireland), July 1, 1998 | Go to article overview

University of Ulster Graduations: Refugee Student from Sarajevo Graduates First Class at Magee


A YOUNG woman who had to leave war-torn Bosnia to continue her education graduated from the University of Ulster yesterday at Magee College with a First Class honours degree in Hotel Management and Tourism.

Dijana Colo arrived in Northern Ireland several years ago with very little English but a determination to complete her education after her studies at the University of Sarajevo had been brought to an abrupt halt when war broke out in Bosnia.

Dijana became an au pair for Enniskillen couple Gavin and Tina McClurk who encouraged her in her academic intentions. She took an English night class and secured a GCSE for herself and a Certificate in English as a Foreign Language.

Gavin and Tina offered her practical help to get into the University of Ulster at Magee College.

"I spent a lot of my first year with a dictionary looking up words I did not understand. But a lot of people who begin university have their own difficulties and I did not think of myself as having particular problems," she says.

While on the course Dijana did a year's work placement in Belgium. Her links with Belgium are more than just academic:

"My boyfriend lives there. We were schoolchildren together in Bosnia and he had to leave too when the war broke out," she said.

l THE former special advisor to the Standing Commission on Human Rights in Northern Ireland, Lord Lester of Herne Hill, has received an Honorary Doctorate from the University of Ulster at Magee college.

Lord Lester is credited with being largely responsible for the Race Relations Act and, to some extent, the Sex Discrimination Act.

l The Dublin High Court judge, Justice Catherine McGuinness, received an honorary doctorate for her contribution to law and to public service in Ireland. Justice McGuinness, who was born in Belfast, has chaired the Forum for Peace and Reconciliation and is a member of the General Synod of the Church of Ireland.

l THE SDLP leader John Hume has received an honorary Doctorate from the University of Ulster for his "unswerving commitment to peace".

The honour has a special significance for the politician: he was one of the leaders of a campaign in the Sixties to have the new University of Ulster sited in Londonderry.

Coleraine

Faculty of Science

Doctor of Philosophy

School of

Biomedical Sciences

Pass: Fiona Catherine Britton, Angela Elizabeth Cathcart, Hossein Esfandiary, Marian Susan Faughnan, Catherine Ann Higgins, Paula Lisa Hyland, Kevin Michael Joyce, Lorraine Mary Martin, Margaret McDonagh, Andrea Katrina McKeown, Maura Elizabeth O'Neill, Mary Ward, Xiu Jie Zhao

Doctor of Philosophy School of

Environmental Studies

Pass: Eleanor Lucy Ballard, Siobhan Estelle Brennan, Rodney Ferris Calvert, Kendrew Colhoun, Orla Ann Dardis, Richard William Douglas, Ye Huang, Sharon McCahey, Lesley Ann McLarnon, Sarah Ellen Miller, William Corrigan O'Connor, Fergal Purcell, David Michael Smith, Alexander Yakushin, Arif Zubair

Doctor of Philosophy School of Applied

Biological and Chemical Sciences

Pass: Philip Hill Blackstock, Mark Bustard, Richard Crawford, Suzanne Gough, Nicholas Patrick Power

Master of Philosophy School of

Environmental Studies

Pass: Alan David Shane Coughlin, Kimberley Ann Elizabeth Dyer

Master of Research

Pass With Distinction: Colette Marie Meehan, Helen Reid, Angeline Gabriel Smith

Pass: Siobhan Marie Egan, Mark Hammond, Maria Manuli, Claire McKeever, Diarmuid Cathrach Murray

Master of Science

in Human Nutrition

and Dietetics

Pass: Niamh Caitriona Furey, Tara Mary Keane, Catherine Kennedy, Gillian Brenda Mitchell, Carmel Maria Neary

Master of Science

in Human Nutrition

Pass With Distinction: Lorraine Elizabeth Clarke

Pass: Yvonne Therese Lydon, Clodagh Noreen Manning, Una Mullaney, Shiofra Maria O'Malley

Master of Science

in Biomedical Sciences

Pass With Distinction: Bernard Joseph Curran, Wendy Nygra Gilchrist, Katherine Elaine Hamilton, Nora Kinsella, Alan Lawlor, Sheila Mary Lynch, Nuala Jeanette McGlinchey, Martin Daniel Gerard Murphy, Darren William Sexton, John Pius Sweeney

Pass: Siobhan Ashe, Pauline Mary Audley, Arnold Oliver Blayney, Olive Mary Buckley, John Michael Butler, Violet Martha Cordner, Yvonne Devane, Sarah Jane Duffy, Anne Helen Dynan, Glenn Griffiths, Colette Margaret Hoare, Michelle Elizabeth Keown, Deirdre Kirrane, Ellen Maria Celine Lennon, Andrea Margaret Logue, Sonia Rafika Magee, Ruth Mary Masterson, Stephen Martin Matthews, Aileen Gabriella McCluskey, Elaine McConnell, Sonia Josephine McKenna, Stephen McLaughlin, Jude Marie Mulligan, Roberta Anne Neill, Edel Christina O'Brien, Caoilfionn Ryan, Barry Smith, David Ussher, Cara Ann Ward

Master of Science

in Microelectronics and Microcomputer Application

Pass With Distinction: Martin Bell, David Martin Campbell, Paul Francis Curtin, John Heffron, Gerald Richard Kingston, Paul Fleck Speers

Pass Colin Clarke Johnston, Ian McCormick, Patrick Paul McDonough, William Smyth

Master of Science

in Environmental

Management

Pass With Distinction: Declan Patrick Flanagan, Melanie Jane Flexen, Alan Kenneth Gibson, Helen Ann Marie Woods

Pass: Marion Louise Barr, David Adam Lyle Bustard, Martin Christopher Deehan, Graeme Thomas Kerr, Stephen Jeremy McCool, Deborah Margaret Morrison, Helen Frances Walsh, Simon Mark Wood

Master of Science

in The Management of Technological Change

Pass With Distinction: John Malachy McErlane

Pass: Derval Ann Therese Conaty, William Joseph Devlin, Kevin Adrian McColgan

Master of Science

n Toxicology

Pass: Sheila Teresa O'Shea

Master of Science

in Biotechnology

Pass With Distinction: Sheena Maria McKinney

Pass: Helen Louise Cooper, Aine Majella Cully, Clare Doyle, Garrett John Hartnett, Emer Helen Hever, Cecilia Honora McCartan, Daniel Thomas McElligott, Dean Abraham Russell

Bachelor of Science with Honours in Optometry

First Class Honours

Raymond Oliver Beirne, Deborah Florence Bowles, Linda Catherine Brannigan, Jill Linda Briggs, Brigid Anastasia Cunningham, Joanne Catherine Patricia Hill, Sarah Carmel Young

Second Class Honours

(Upper Division)

Anthony Francis Cash, Lorcan Plunkett Crudden, James Gerard Forristal, Richard Andrew Gilmour, James Bernard Joseph Gorman, Karen Laura Hayes, Louise Kelly, Patrick Francis Dennis McCanney, Martina Ann McKenna, Alistair Derek McQueen, Valerie Jane Wylie

Second Class Honours

(Lower Division)

Lisa Marie Clarke, Terence Edward Gallagher, Brian Joseph O'Kane, Emiljan Oblak

Third Class Honours

Frederick Proctor

Bachelor of Science

with Honours in European

Regional Development

And Diploma in Area Studies

Second Class Honours

(Upper Division)

Barbara Jayne Fulton, Caroline Keaney, Olivia Margaret Kelly, Caroline Sheila Larkin

Second Class Honours

(Lower Division)

Louise Ann McArdle, Roisin Anne McGuire

Bachelor of Science with Honours in European

Regional Development

Second Class Honours

(Upper Division)

Kiera Deirdre Campbell

Second Class Honours

(Lower Division)

Lisa Brady, Charles Simon Edward Hilditch, Michelle Teresa McKenna, Karen Ann Mary Murphy, Phelim Daniel Sharvin

Third Class Honours

Keith Trevor Crawford

Pass

Orla Mary Byrne, Anne Perpetua McDonald

Bachelor of Science with Honours in Environmental Science

And Diploma in Area Studies

First Class Honours

Louise Bernadette O'Donnell, Anne Marie Geraldine O'Hagan

Second Class Honours

(Upper Division)

Catriona Eileen Elizabeth Allen-Hamilton, Paula Mary McMahon, Melina Frances McMullan, Patricia Catherine Mellor, Kathryn Margaret Moore, Gary Stephen Morgan, Catherine Ann O'Prey

Second Class Honours

(Lower Division)

Alison Marie Burke, Ann Marie Callan, Paula Catherine Kirk, Joseph Vincent Martin Mee, Fionnghuala Elizabeth Ryan, Deirdre Smith, Michael Conor Warwick

Bachelor of Science with Honours in Environmental Science

First Class Honours

Bernadette Lafferty

Second Class Honours

(Upper Division)

Ursula Sheila Josephine Boardman, Joan Mary Burke, Stephen James Franey, Selene Margaret Patricia Hoey, Brian Patrick Kelly, Elaine Catherine Jude Kelly, James Padraig Maguire, Janice Mary Stockford, Herbert Edward Tomkins, Aisling Padraign Tuite

Second Class Honours

(Lower Division)

Mercedes Feely, Gerard Peter Keane, Daniel Olcan Loughridge, Caroline Jane Mark, Susan McBride, Ashlene Theresa McKenna, Seamus Patrick McKeown, Andrea Jane Mills, Antony John Murdock, Victoria Jane Orr, Kathryn Anne Scott, Siobhan Anne Sheridan, Suzanne Mary Tinney

Third Class Honours

Seamus Bernard Cooke, Seamus Martin Gerard Graham, Peter Hopkins McGeough

Bachelor of Science

in Environmental Science

Pass

John Paul Anderson, Niall Thomas Collins, Shane Mullan

Bachelor of Science

with Honours in Biomedical Sciences

And Diploma in Industrial Studies

First Class Honours

Elaine Laura Garvey, Elaine Marie Kieran, Jane Elizabeth McKay, Helen Theresa Moore, Gerard Anthony Morris, Dermot Anthony O'Donnell, Ciaran Oliver Redican

Second Class Honours

(Upper Division)

Louise Angela Campbell, Tara Maria Carron, Stephanie Mary Cullen, Conor Patrick Davis, Barry Joseph Doyle, Deborah Joanne Esler, Michelle Mary Flanagan, Gillian Mary Gaffney, Karen Elizabeth Kyle, Hannora Mary Martyn, Ciara Ann McManus, Garrett Francis Moran, Denise Morrison, Nina Kirsty Morrison, Karen Majella Sweeney

Second Class Honours

(Lower Division)

Eimear Catherine Mary Hodgers, Marie Elizabeth Hopkins, Jennifer McConaghy, Conall Sean O Huallachain, Ceola Anne O'Donovan, William James Robertson, Pauline Shaw, Lee Sara Anne Turkington

Third Class Honours

Paul David Francis O'Neill, Irene Patricia Vahey

Bachelor of Science

with Honours in Biomedical Sciences

First Class Honours

Emer Mary Duffy, William John McKeague, Ronan O'Cualain, Emily Henrietta O'Meara, Anca Lucia Smyth

Second Class Honours

(Upper Division)

Margaret Dore, Susan Farragher, Sandra Patricia Laffey, Michelle Regan, Karen Mary Ruane, Ann Louise Sweeney

Bachelor of Science

with Honours in Biological Sciences

And Diploma in Industrial Studies First Class Honours

Damian Patrick Burke, Shane Healy, Yvonne Rose McElarney, Susan Murphy, Austin Martin Joseph Tanney

Second Class Honours

(Upper Division)

Jacqueline Jane Barry, Lynn Michaela Bates, Lesley Elizabeth Brown, Nuala Michelle Carr, Michelle Martina Mary Connolly, Rosemary Daly, Breid Lorraine Doherty, Damien Charles Doherty, Linda Anne Doherty, Brenda Majella Dorris, Gerard Anthony Duffy, Belinda Joyce Duncan, Diane Elizabeth Elliott, Natasha Mary Josephine Forde, John Gerard Garrett, Cara Greenlees, Neil James Hunter, Johanna Mary Kelly, Grainne Josephine Mallon, Lynsey Margaret McAleece, Caroline Marie McCullagh, Carolyn Alexandra McDowell, Amanda Marie McErlene, Joanne Bernadette McGarvey, Marguerite McKeown, Thomas Joseph McKinney, Nicola Suzanne McStravick, Claire Miskelly, Caoimhe Siobhan Muldoon, Sarah Mary Therese Mullan, Donna Louise Mulligan, Helen Katherine O'Malley, Niall Hugh Quinn, Stephen Matthew Ryan, Colleen Bernadette Scott, Davina Jean Wallace, Tanya Witherow

Second Class Honours

(Lower Division)

Jonathan Christopher Kevin Brown, Maureen Jessica Diver, Robert Alexander Hueston, Lisa Ann McAnally, Martin Paul McCarry, Maranna Brigid McCloskey, Joanne McFaul, Christopher Tj Stewart McLornan, Carmen Paula Morgan, Roisin Sarah Pearson, Kelly Catherine Mary Scott, Yvonne Elaine Mary Walsh

Bachelor of Science

with Honours in Biological Sciences

Second Class Honours

(Lower Division)

John McAliskey

Bachelor of Science with Honours in Geography

And Diploma in Area Studies

First Class Honours

Niamh Maura Kelly Shortt, Jonathan Stainer

Second Class Honours

(Upper Division)

Jonathan Philip Irwin, Jason McDermott, Rosita McFadden, David Thomas McShane, Karen Michelle Murray, Pamela Murray, Janette Marie Quigg, John Kevin Shannon, Claudine Mary Walls

Bachelor of Science with Honours in Geography

First Class Honours

Carmel Ann O'Kane, Jonathan Matthew Scott

Second Class Honours

(Upper Division)

Sarah Alexandra Burgess, Dolores Mary Cadden, Frances Mary Carey, Joanna Evelyn Clarke, Barry John Conroy, Joanne Mary Cummins, Vicky Lee Fitton, Lesley Dawn Fryers, Jennifer Ruth Gribben, Judith Ann Kelly, Stephen Lemon, Mary Catriona McArdle, Roisin Marie McCann, Catherine Mary McDonnell, Mavis Joyce McKnight, Amanda Jane McMullan, Edel Bernadette Molloy, Carol Jane Morrison, Michael Patrick Price, Helen Barbara Ann Sloane, Alison Winifred Thompson

Second Class Honours

(Lower Division)

Stephanie Patricia Anderson, Kevin Martin Gerard Boyle, Alissa Brolly, Rose Marie Burns, Zea Marie Campbell, Paul Chapman, Ann Marielle Colhoun, Joanne Catherine Conway, Karen Martina Floyd, Sabrina Maria Gallagher, Stephanie Hollinger, Andrew Campbell Jaffrey, Orla Margaret Mary Jordan, Andrew Robert Gibson Lawther, Lorraine Roberta Lyttle, Eilish Mary McAlister, Malachy McGlinchey, John Patrick McGuigan, Nial Patrick McSorley, Christopher Samuel Robert Mein, Sarah Louise Morris, Keelin Sarah O'Boyle, Joseph O'Dowd, Jil Lesley Mary Robinson, Andrea Esther Rogers, Michael Ashley Speers, Joanne Caroline Steele

Bachelor of Science

in Geography

Pass

Colin William Brooks, Guarin Miles Magowan, Diarmuid O'Kane, Alan Winston Gilmore Stewart

Bachelor of Science

with Honours

in Human Nutrition

And Diploma in Industrial Studies

First Class Honours

Karen Julia Casey, Elaine Louise Crowe, Thelma Carol Murphy

Second Class Honours

(Upper Division)

Susannah Margaret Brown, Emer Noelle Cannon, Ciara Elizabeth Culligan, Cheryl Catherine Flanagan, Mary Brigid Gilsenan, Elaine Roberta Neely, Timothy Joseph Ruane, Emma Louise Shannon

Second Class Honours

(Lower Division)

Steven Gerard Craig, Serena Mary Dempsey, Jennifer Marie Dow, Collette Margaret Ryan

Bachelor of Science

with Honours in

Human Nutrition

and Dietetics

First Class Honours

Karen Jane Logan

Second Class Honours

(Upper Division)

Elizabeth Alice Mary Black, Pauline Patricia Connolly, Darina Ann Curran, Anne Marie Lee, Celene Mary Maguire, Fiona Marie Monaghan, Siobhan Mary Monaghan, Maeve Anne Moran, Bridge Celia O'Neill

Second Class Honours(Lower Division) Ashley Elizabeth Irwin, Karen Patricia McFadden, Mary McKeown

Second Class Honours

(Upper Division)

Wan Wan Chan, Louise Rena Glynn, Suet Ying Leung, Suk Fun Tsang, Kam Ming Wong

Bachelor of Science with Honours in Science with Business

And Diploma in Industrial Studies

Second Class Honours

(Upper Division)

James Charles Mclean Hillis, Juliet Mairs, Hugh Joseph Sweeney

Postgraduate Diploma in Environmental

Management

Pass With Commendation: Nicola Margaret Brady, Henry Brendan Browne, James Dickson Alexander Buchanan, Deirdre Marie Burke, Susan Frances Clark, Fiona Jane Crone, Colm Sean Crossan, Colin Vivion Kennedy, Mary Ellen Catherine McCann, Conor Aralt McKinney, Michael Moody, Philip James Newell, Ann O'Donnell, Keith Rowland Patterson, Darryl Stephen Ridge

Pass:Catherine Elizabeth McAleenan

Postgraduate Diploma in Environmental Business Administration

Pass With Commendation: Peter John Parsons

Pass: Andrew Simpson Bate, Timothy Michael Kirkpatrick, Gordon James Kyle, Claire Majella Mary McLaughlin

Postgraduate Diploma in Coastal Zone Management

Pass With Commendation: Cillian Francis Lohan

Postgraduate Diploma in Energy Technology

Pass With Commendation: Loughlin Ivan Ellison

Postgraduate Diploma in Biomedical Sciences

Pass With Commendation: Paul Thomas Dunne, Kieran Joseph Fleming, Suzanne Yvette Smyth

Pass Jennifer Carmel Cunnane

Postgraduate Diploma in Microelectronics and

Microcomputer Application

Pass With Commendation: Martin Phillip Cathcart, Royston Matthew Cousley, Patrick Martin Diamond, Stephen William George Ewart, Marcus Neill Getty, David Alban Goodman, Patrick Gerard Graham, Peter John Lewis, Hazel Grace Morrow, Robert Glenn Walsh, Alan Trevor Thomas Wright, Ning Yang

Faculty of Humanities

Doctor of Philosophy

School of Media and

Performing Arts

Pass: Roy Connolly, Andrew Simon Tomlinson

Doctor of Philosophy School of Language and Literature

Pass: Tracey Elaine Jackson, Mary Catherine Anne Kelly, Margaret Patricia Brigid McAuley, Seosamh Pilib O Labhrai, Padraig Aquinas O Mianain, Ella Eileen O'Dwyer, Nicola Jane Karen Riddle, Frank Sean Sewell

Doctor of Philosophy

School of History,

Philosophy and Politics

Pass: William Allan Leonard, Claire Donette Murray, Richard Patrick O'Callaghan

Master of Philosophy School of Media and

Performing Arts

Pass: Judith Patricia Scott

Master of Philosophy School of Language and Literature

Sidney Brice Dickson

Master of Arts

In Anglo-Irish Literature

Pass With Distinction: Daphne Abernethy, Marion Ireene Hadden, Katsunori Kajihara

Pass: Sinead Patricia Cahill, Bernadette Mary Logan, Alison Ciara Lunn, Bernadette Mary McFadden, Lee Nora Carol Silvera, Karen Torrens, Myra Victoria Vennard

Master of Arts in Applied Languages For Business

Pass With Distinction: Emer Margaret Boyle, Siobhan Hussey

Pass: Caroline Anne Baldwin, Pamela Bridget Malone-Carty, Vanessa Markey, Gail Elizabeth Murray

Master of Arts in Ethics and Philosophy of Religion

Pass: Heather Coulter, Ian Robert Gamble

Bachelor of Arts

with Honours in

Humanities Combined

First Class Honours

Robert Birch, Kara Fleur Mulvihill, Suzanne Mary Wehrly

Second Class Honours

(Upper Division)

David Richard James Black, Anthony Boyd, Henry Kirk Brownlee, Julie Alicia Cargill, Brendan Carragher, Hilary Anne Caskey, Karen Lorraine Coulter, Denise Ann Crampsey, Neil Alexander Crozier, Aisling Patricia Cullen, Robert John Dallas, Naoimh Ann Daly, Theresa Doherty, Claire Anne Duffy, Melissa Elizabeth Louise Faulkner, Grace Benita Vera Finlay, Jane Fleetwood, Catherine Louise Foy, Rosemary Frazer, Clare Gabrielle Gallagher, Brian Charles Gillespie, Nuala Maureen Grant, Patricia Bernadette Gribben, Roisin Anne Hamilton, Olive Eleanor Hanna, Claire Ann Harrington, Emmet Harvey, Gillian Heery, Ann Marie Kelly, Lynne Kelly, Noeleen Mary Kelly, Orla Ann Kelly, Michael Hugh Kenwood, Marguerite Kiely, Caitriona Lucia Macdonnell, Heather Noele Magee, Maura Magee, Orflait Oliver Magee, Helen Margaret Manderson, Wendy Lorraine Maxwell, Damien Anthony McAlister, David Alan McClarty, Joanne Elizabeth McCleave, Melody McCormick, Brona Mary McElholm, Josephine Elizabeth McFall, Ciaran Emmet John McGowan, Kevin Francis McGuire, Veronica Mary McKinley, Jennifer Sarah McMaster, Kenneth James Byrne McPhee, Joan McPolin, Richard Alan Mitchell, Frances Elizabeth Murray, Anna Ni Bhroin, Deirdre Ni Dhochartaigh, Siuinin Colette Ni Mhianain, Catriona O'Donnell, Lydia Mary Alicia De Burgh O'Kane, Jennifer Michelle Prendergast, Sharon Prendergast, Nicola Jayne Rafferty, Edelle Yvonne Reid, Louise Elspeth Scott, Jessica Catherine Stewart, Pauline Mary Talbot, Gillian Roberta Ethel Thompson, Alan Robert Williamson, Sarah Louise Wilson

Second Class Honours

(Lower Division)

Paula Patricia Bonner, Evelyn Martina Boyle, Carissa Louise Campbell, Amanda Brigid Cassidy, John Emmanuel Cherry, Ruth Violet Clarke, Sharon Marie Collins, Trevor Alastair Connor, Marita Ann Convery, Jill Margaret Coulter, Karen Mary Cox, Edward John Curran, Marie Bernadette Diver, Sarah Ellen Doherty, Philip Michael Donald, Oliver Joseph Donnelly, Kathleen Mary Downey, Michelle Elder, Karen Louise Elwood, Rory Fanning, Brian William Ferguson, Eilis Flaherty, David Edward Noel Carmon Foster, Andrew James Gallagher, Emmett Henry Gallagher, Kevin Gallagher, Irene Dawn Geddis, Aine Margaret Susan Gildea, Kristian Glynn, Sarah Anne Hamill, Lisa Anne Hunt, Rebecca Jane Hunter, Daniel Noel Keenan, Richard Robert Keys, Joanne Lennon, Una Linney, Kieran Patrick Mallie, Stephen Mann, Elaine Marie McCabe, Susan Elizabeth Mary McCahon, Mary Bernadette McCallion, Garrett Anthony McCrea, Claire Marie McElwee, Paula Mary McGettrick, Siobhan Sarah McKenna, Damien Gerard McMullan, Roberta Helen Meehan, Susan Maria Meehan, Deborah Mitchell, Caroline Linda Jacqueline Moore, Oonagh Mary Morrissey, Joseph Gerard Murphy, Noeleen Philomena Ni Cholla, Denise Ann O'Connor, Catriona Maria O'Meara, James Frederick Ogilvie O'Reilly, Heather Park, Jayne Louise Patterson, Catherine Lynn Ritchie, Jonathan Jude Smyth, Margaret Elizabeth Snodgrass, Robert Samuel Spence, Natalie Lenor Spratt, Claire Starkey, Fiona Anne Sweeney, Ann Roisin Clare Thompson, Elizabeth Ann Trueman, Lynda Louise Turnbull, Catrina Bernadette Ward, Lindsey Elizabeth Watson, Fiona Williamson, Arthur Ippolitto Wray

Third Class Honours

Kieran Gerard Fields, Colin Raymond Gorman, Francis Patrick Lennon, Nancy Grace McCormick, Clodagh Maria McGuigan, Alexander Unwin

Bachelor of Arts with Honours in Media Studies

Second Class Honours

(Upper Division)

Robert Paul Bradshaw, Charles John Joseph Davis, Louise Jane Gagen, Jennifer Rebecca Lee, Darren Long, James Martin McCann, Sharon Patricia McKillion, Eilish McQuillan, Philip Thomas Norton, Damian O'Hara, Karl Dermot O'Kane, Dawnn Nadine Relph, Paul William Skillen

Second Class Honours

(Lower Division)

Ruth Anne Beggs, Kjetil Davies Brandsdal, Padraig Christopher Burke, Lorna Michelle Duffy, Ryan Richard Dunne, Adrian John Glover, Andrew John Keil, Paul Gerald Lappin, Jennifer Catherine Lillis, James Stephen Delargy McWhinney, Alan Gerard Morrison, Brian Joseph O'Leary, George Gerald O'Neill, Judith Louise Palmer, Oisin Aodh Scullion, Gerard Anthony Stratton, Joanne Teresa Treanor, Lisa Watson

Bachelor of Arts with Honours in English

First Class Honours Shirley Anne Dunn

Second Class Honours

(Upper Division)

Kim Judith Adjey, Jennifer Leigh Beattie, Caroline Patricia Black, Alexia Louise Bowler, Yvonne Frances Campbell, Joseph Andrew Crooks, Catherine Fiona Egan, Rebecca Elizabeth Jane Hall, Laura Elizabeth McClelland

Second Class Honours

(Lower Division)

Margaret Sarah Allen, Emma Catherine Cafferkey, Gavin Bernard Doherty, Deborah Charlotte Magill, Tara Susan Elizabeth McKinney, Joanne Neill, Sheila Eileen Walshe

Bachelor of Arts

with Honours in

Irish Studies

Second Class Honours

(Upper Division)

Ciara Mary Hardy, Susan Elizabeth Malone, Josephine Caitriona McCaughey, Valerie Ann Mhic Giolla Fhinnein, Aoife Andrews Ni Phoilin, Peadar O Conghaile, Sean Deasun O'Muireagain, Gerard Trimble

Second Class Honours

(Lower Division)

Sinead Anne Louise Collum, Cormac Joseph Donnelly, Sean Patrick Gallagher, Joanne Elizabeth Kennedy, Bronagh Mary Lavery, Geraldine Mary Brona McCaul, John Oliver McFeely, Nessa Aine Graine McGovern, Roisin Mary McKevitt, Brenda McParland, Roisin Margaret Mary Murphy, David Joseph Murray, Adrienne Ni Cheallaigh, Anne Marie Quinn, Joseph Quinn

Unclassified Honours

Fionnuala Catherina Gallagher

Bachelor of Arts

with Honours in Philosophy

First Class Honours

Michael Ambrose Conway

Second Class Honours

(Upper Division)

Steven William Jackson

Second Class Honours

(Lower Division)

Elaine Brooks, Edward Alan Durand, Quentin Alexander Skene

Bachelor of Arts

with Honours in

Applied Languages

Second Class Honours

(Upper Division)

Kenneth Hugh Beirne, Emma Kate Buchanan, Helen Morrison Chambers, Ciara Sarah Gannon, Claire Josephine Grace, Anja Moyra Lobbedey, Seana Maguire, Jennifer Laura McKay, Pamela Elaine McKay, Karen Louise Miller, Jeanette Laverne Murphy, Jacqueline Anne Siobhan Toner, Juli Jane Turpin

Second Class Honours

(Lower Division)

Sharon Louise Deery, Hilary Claire Devlin, Sharon Michelle Doherty, Olive Elizabeth Keaveney, Nuala-Anne McCorry, Stephen Edward McDonagh, Gillian Mary Christine McGann, Orla Patricia McGarry, Denise McKiernan

Third Class Honours

David James McAfee

Bachelor of Arts with Honours in Modern and Contemporary History

And Diploma in Area Studies

Second Class Honours

(Upper Division)

Jonathan Douglas Mark

Bachelor of Arts with Honours in Modern and Contemporary History

Second Class Honours

(Upper Division)

Alastair Vernon Carson, Barry Thompson Crawford, Sinead Josephine Gibney, Brigid Briege Hagan, Colm Heatley, Denise Marie Johnston, Julie Ann Kane, John Patrick McBride, Roisin Orla McElhone, Brian Francis Martin McEntee, Daniel Darren McGilloway, Damien Gerald Martin McIlroy, Christine Elizabeth Murphy, Mark Kenneth Neely, Simon Neill, Margaret Jean Olson, Joanna Faith Pinsent, Esther June Rodgers, Matthew James Wilson Shanks, Jonathan Edward Sloan, Judith Lorraine Sloan, Cormac Eanna Ward, Colm John Gerard Webb, Markus Wirth, Brendan Peter Young

Second Class Honours

(Lower Division)

Ashleigh Elizabeth Arbuthnot, Simon Joseph Cowan, Steven Falls, Margaret Rose Fleming, Jacqueline Louise Hoyles, Brendan Stephen Leaden, Colin John Lenehan, Mark McMenamin, Bridgeen McNicholl, Kerry Margaret Elizabeth Mills, Jennifer Leigh Moore, Suzanne Evelyn Patterson, Nicola Anne Sinnerton, Peter Ralph Snowling, Bronagh Marie Stewart, Terry Walsh, Third Class Honours Kathleen Ann Donnelly

Unclassified Honours

Robert Martin Russell

Bachelor of Arts with Honours in Theatre Studies

Second Class Honours

(Upper Division)

Shauna Blacker, John Huw Carlisle, Penelope Jayne Chilvers, Aisling Doherty, Richard David Lappin, Patricia Logue, Marney Magee, Josephine Michelle McCallion, Una Theresa McCrory, Christina McCullough, Elisabeth Leah McLellan, Maureen Ann Mooney, Sean Gerard O'Conaill, John Christopher Whelan, Wendy Windle

Second Class Honours

(Lower Division)

Gavin Paul McBrearty, Brian Thomas Mullan, Catherine Ann Rafferty, Rachel Helen Scilley

Diploma of

Higher Education in

Humanities Combined

Pass With Commendation: Melanie Albrecht, Paula Alonso Lamas, Andrea Brucher, Rosanna Carrillo Vila, Maria Eugenia Celaya Sanfiz, Anja Hausmann, Vincent Jacob, Faustino Jove Cabezas, Johannes Koenig, Mandy Kuhl, Michael Kuhnapfel, Norma Rodriguez Martinez, Cornelia Schuetz, Rene Schulze, Moritz Staemmler, Ana Villarejo Hernandez

Pass: Diego Alcala Castro, Antonio Baena Prados, Elena Casillas Davila, Alberto Garcia Carbonero, Juan Huidobro, Arancha Sanz Alvarez, Mickael Tremel

Postgraduate Diploma in International Media Studies

Pass: With Commendation Ayumi Hata, Mika Ko

Pass: Norie Fukui

Postgraduate Diploma in Applied Languages For Business

Pass With Commendation: Ciara Casey, Sinead Ann Conneely, Barbara Doherty, Patricia Doherty, Anna Galiano, Ruth Grundy, Tracy Hosford, Sheila Kavanagh, Tanya Martina Kavanagh, Deborah Lynn Preston, Alejandro Regidor, Rowena Julia Rodrigues

Pass: Edward Patrick Goodwin, Olivia Josephine Higgins

Postgraduate Diploma in

Anglo-Irish Literature

Pass With Commendation: Mariana Avelas, Catherine Canniffe, Rory Michael Egan, Clare Therese McCotter, Carla Catherine McLaughlin, Nicola Joy McNee, Selina Therese Mooney

Pass: William Galloway, Elsie Gaw, Caitriona Tuffy, Elizabeth Anne Whisler

Postgraduate Diploma in Media Studies

Pass With Commendation: Peter Damien Given, Irene Frances Martin, Joseph Thaddeus McCullough, Noel Francis McDermott, Lorna Warren

Pass: Mary Sorcha Martin, Eamonn Hugh O'Hara, Fiona Bridget Therese O'Loughlin

Postgraduate Diploma in Ethics and Philosophy of Religion

Pass With Commendation: Noel George Irwin

Postgraduate Diploma in History

Pass With Commendation: Jennifer Violet Conn, Roderick John Hegarty, Heather Frances King, Sandra Caroline McLean, Philip Martin O'Kane, James Patrick Treacy

Pass: Claire Majella Burke, Allison Keys, John McCartney, John McGovern, Michael McGowan, Patrick Mervyn, Robert Gerard Murphy, Margaret Rosemary Ross

Magee

Faculty of Business and Management

Master of Arts

In Tourism Management

Pass With Distinction: Hugh Adrian Devine, Lioudmila Moshtael

Pass: Mark Hanna, Catherine Hastings, Colum Kearney, Marie McCarron, Clare McPhilemy

Bachelor of Arts with

Honours in Business Studies (With Specialisms)

and Diploma in Industrial Studies

First Class Honours

Sharon Bernadette Fair, Laura Kelly, Heather Margaret McConnell, Sharon Jayne McCorkell, Sharon Joyce Marie Ponsonby

Second Class Honours

(Upper Division)

Wendy Margaret Elizabeth Braden, Colleen Dorothy Bradley, Nicola Jane Dawe, Oliver John Doherty, Julie Anne Hagan, Bernadette Majella Healy, Aisling Mary Holmes, John Patrick McArdle, Shane Henry McArdle, Martin Peter McDonnell, Diarmuid Paul McGowan, Helen Rose McGready, Sinead Mary McGroarty, Sean Raymond Thomas McGuinness, Cormac Enda McKenna, Joanne Mary McKinney, Claire Michelle McLaughlin, Sarah McLaughlin, Gareth Stephen O'Kane, Caoimhe Marie O'Neill, Connor James Scullion, John Kevin Wilson

Second Class Honours

(Lower Division)

Georgina Elizabeth Doherty, Gareth Peter McCready, Claire Mary Mooney

Bachelor of Arts with

Honours in Business Studies (With Specialisms)

Second Class Honours

(Upper Division)

Ann-Marie Dorrity, Edwina Kathleen Ann McCaul, Siobhan Mary McCusker, Siobhan McGowan, Paul Francis McIlwrath, Dermot O'Hara

Second Class Honours(Lower Division) Wendy Louise Kavanagh, Michelle Catherine Coyle, Mary Geraldine Feeney, Olive Gillespie, Michelle Mary Ann Hargan, Noreen Masood, John Joseph McCusker, Fiona Josephine Murphy, Marian Majella Owens, Elaine Catherine Somers, Niall Joseph Luke Toner

Second Class Honours

(Lower Division)

Angela Boyle, Sara-Jane Collins, Alice Fleming, Sinead McDaid, Pauline Bernadette McGirr

Bachelor of Arts with

Honours in Business Studies (By Part-Time Study)

First Class Honours

Catherine Nora Clyde, Janice Majella Ann Tracey

Second Class Honours

(Upper Division)

Kieran Gerard Doherty, Sinead Frances Danielle Grant, Briege Majella Harkin, Martin Christopher Kelly, Martin Anthony Mailey, Patricia Elizabeth McCallum, Michael McCole, Jeannie Elizabeth McCollum, Liam Joseph McElhinney, Kirsten Claudia Chloe Mullen, Christine Elizabeth Nesbitt, Patricia Anne Nolan, Gerard Austin O'Callaghan, Janice Mary Warke, Lesley Ann Young

Second Class Honours

(Lower Division)

Sheena Mary Devine, Mark Edward Doherty, Noirin Farren, Declan McHugh, Terence Vincent O'Kane, Sheila Martina Thompson, Deirdre Brigit Thompson- O'Kane

Bachelor of Arts with Honours in Hotel and Tourism Management

And Diploma in Industrial Studies

First Class Honours

Dijana Colo, Jacqueline Mary Doonan, Helena Mairead McEntee, Dympna Margaret Rooney

Second Class Honours

(Upper Division)

Alan Weir George Ashe, Julie Bates, Samantha Jane Boreland, Gary William Boyd, Heather Jayne Buchanan, Jane Mary Campbell, Sinead Mary Doris, Kieran Francais Hever, Ruth Catherine Jackson, Rhonda Jayne McAuley, Camillus McLaughlin, Michelle Teresa O'Connor, Danniella O'Donnell, Aidan Gavin O'Neill, Mary Theresa O'Rourke, Dara Rose Rafferty, Boyd Charles Robinson

Second Class Honours

(Lower Division)

Gillian Frances Bell, Karen Ann McGlinchey, Catherine Mulholland, Daren James Gerard O'Dea, Eleanor Quigg, Gary Shields, Michael Weir, Sarah Victoria Wilson

Bachelor of Arts with

Honours in Hotel & Tourism Management

Second Class Honours

(Upper Division)

Deirdre McCanny, Gillian Mills, Ronald Francis Villa, Claire Anne Whelehan

Second Class Honours

(Lower Division)

Sharon Marie Campbell, Pauline Doherty, Alain Ghamlough, Patricia McNerlin

Third Class Honours

Bernard Daniel O'Kane

Bachelor of Arts

with Honours in

Public Management

Second Class Honours

(Upper Division)

Jacqueline Anne Barr, Peter Martin Anthony Clifford, Catherine Ann Coyle, Paul Anthony Duffy, Amanda Elizabeth Gormley, Nyree McKenny, Violet Wilson

Bachelor of Arts

with Honours in Public

Policy and Management

First Class Honours

Rose Mairead O'Neill

Second Class Honours

(Upper Division)

Frances Christine Nuala Casey, Vera Coyle, Sarah Colette Devenney, Stephen Mark Devenney, Lesley Mary Fields, Kay Smullen

Second Class Honours

(Lower Division)

Patricia Fenwick

Bachelor of Arts

in Business Studies

Pass With Commendation: Wendy McChrystal, Sharon Josephine McCullagh

Pass: Gerard John Hamill

Bachelor of Arts in Public Management

Pass: Martin Kearney

Diploma of

Higher Education

in Accounting

Pass With Commendation: Philip Anthony Coyle, Jill Alexis Deans, Maureen Doherty, Eamonn Anthony Ferry, Sharon Gill, Cara Grant, Chiuh Wa Khang, Beverley Joy Louden, Niall James McBride, Una Margaret McDermott, Edel McKay, Olivia Moore, Barry Donald O'Donnell, James O'Donnell

Pass: Sharon Michelle Carson, Raymond Patrick Cassidy, Marius Philip Cox, Esther Donnellan, Grace Charlotte Hamilton, Rosemary Hanna, Catriona Frances Henry, Gillian Kilpatrick, Paul David McShane, Daniel Patrick Monaghan, Clare Teresa O'Donnell, David Martin Sherlock, Martina Smyth, Richard Hugh Walsh, Edith Woods

Postgraduate Diploma in Tourism Management

Pass: Gary Raymond Burrows, Julie Anne Herron, Helen Joan Hutton, Catherine Alison Mackle, Mary Elizabeth McNamee, Oonagh McNicholl, Louise Elizabeth Scott

Postgraduate Certificate in Marketing

Pass With Commendation: Karl Martin Doherty, William James Grant, Vanessa Miller, Veronica Strain, James Guy Thompson, Sinead Catherine Mary Tiernan, Jian Wu

Pass: Yolanda De La Fuente Mejuto, Leon McGeown, Anne Margaret Thompson

Certificate in Management Practice

(Supervisory Management)

Pass With Commendation: Stephen Joseph Bradley, Damian Bernard Carolan, Nigel Owen Downey, Geraldine Fitzpatrick, Vivienne Mary Granado, Gerald Harrigan, Ellen Martha Hetherington, Jacqueline Marie Higgins, Anna Jack, Christopher Alexander Kidd, Paul Joseph Matthews, Raymond McClintock, Edward Gerard McCourt, Sean McCrossan, Anne McDaid, Una McGeady, Paul Joseph McMenamin, Caitriona Strain, Maria Strain, Valerie Ann Thompson, Celeste Ward, Marilyn Ward, Daeou Achille Zeze

Pass: Anne Doherty, Bernadette Gibbons, Gareth James Moore, Denise Joanne Sheerin, Catherine Patricia Starrett

Ulster Business School

Master of Business

Administration

Pass: Anne Catherine Beattie, Rebecca Elizabeth Beattie, Paul William Arthur Bell, Bridget Bergin, Margaret Mary Boyle, William Burns, Dermot Hugh Carlin, Noel Joseph Channon, Helen Margaret Cooper, Sonya Crilly, Enda Peter Cummins, Cormac Doherty, Peter James Donnelly, Seamus Downey, John Elliott, Paul Anthony Farrell, Eugene Francis Fee, Patrick Paul Gallagher, Neil Francis Guckian, Maureen Angela Kelly, Colum Lewis-Canning, Edward Joseph Lynch, Celine McCarton, Daniel Joseph McEleney, Colin James McKenna, Brigid Colette Mullan, Charles Nicell, Mary Jo O'Carolan, Fiacre Gerard O'Donnell, Cormac Patrick O'Hare, Yvonne Patricia O'Sullivan, Martin Peoples, Paul James Taggart, Joseph Anthony Whoriskey

Postgraduate Diploma in Management Studies

Pass With Commendation: Naill John Diamond, Colin Thomas McBride, Desmond Gerard McFarlane, Patrick Martin Miskelly, William Martin Shiels, Damian Martin Strain

Pass Paul Michael Foster, Samantha Olga Denise Fox, David John Gault, Edel Ellen Kelly, Peter Martin Kelly, Brian Dominic Kennedy, Nicholas Gordon Matthews, Anne Marie McCosker, Peter Andrew McCrossan, Breege Mary McGinnis, Norman Vincent Mooney, Stephen Andrew Mulvenna, Philip Kenneth Rankin, Ronald Gardiner Sayers, Norman Nixon Sterritt, Anne-Marie Wright

Postgraduate Certificate in Management Studies

Pass With Commendation: Pauline Ann McConnell, Patrick Leo Nash

Pass Francis Fox, Gareth John Kennedy, Anthony Francis McCaughan, Proinsias Michael Joseph McCaughey, Karen McCormick, Wendy McCullough, Sharon Rose Moran, Barry Phillips, John Joseph Shiels

The rest of this article is only available to active members of Questia

Sign up now for a free, 1-day trial and receive full access to:

  • Questia's entire collection
  • Automatic bibliography creation
  • More helpful research tools like notes, citations, and highlights
  • Ad-free environment

Already a member? Log in now.

Notes for this article

Add a new note
If you are trying to select text to create highlights or citations, remember that you must now click or tap on the first word, and then click or tap on the last word.
One moment ...
Project items

Items saved from this article

This article has been saved
Highlights (0)
Some of your highlights are legacy items.

Highlights saved before July 30, 2012 will not be displayed on their respective source pages.

You can easily re-create the highlights by opening the book page or article, selecting the text, and clicking “Highlight.”

Citations (0)
Some of your citations are legacy items.

Any citation created before July 30, 2012 will labeled as a “Cited page.” New citations will be saved as cited passages, pages or articles.

We also added the ability to view new citations from your projects or the book or article where you created them.

Notes (0)
Bookmarks (0)

You have no saved items from this article

Project items include:
  • Saved book/article
  • Highlights
  • Quotes/citations
  • Notes
  • Bookmarks
Notes
Cite this article

Cited article

Style
Citations are available only to our active members.
Sign up now to cite pages or passages in MLA, APA and Chicago citation styles.

(Einhorn, 1992, p. 25)

(Einhorn 25)

1

1. Lois J. Einhorn, Abraham Lincoln, the Orator: Penetrating the Lincoln Legend (Westport, CT: Greenwood Press, 1992), 25, http://www.questia.com/read/27419298.

Cited article

University of Ulster Graduations: Refugee Student from Sarajevo Graduates First Class at Magee
Settings

Settings

Typeface
Text size Smaller Larger
Search within

Search within this article

Look up

Look up a word

  • Dictionary
  • Thesaurus
Please submit a word or phrase above.
Print this page

Print this page

Why can't I print more than one page at a time?

Full screen

matching results for page

Cited passage

Style
Citations are available only to our active members.
Sign up now to cite pages or passages in MLA, APA and Chicago citation styles.

"Portraying himself as an honest, ordinary person helped Lincoln identify with his audiences." (Einhorn, 1992, p. 25).

"Portraying himself as an honest, ordinary person helped Lincoln identify with his audiences." (Einhorn 25)

"Portraying himself as an honest, ordinary person helped Lincoln identify with his audiences."1

1. Lois J. Einhorn, Abraham Lincoln, the Orator: Penetrating the Lincoln Legend (Westport, CT: Greenwood Press, 1992), 25, http://www.questia.com/read/27419298.

Cited passage

Welcome to the new Questia Reader

The Questia Reader has been updated to provide you with an even better online reading experience.  It is now 100% Responsive, which means you can read our books and articles on any sized device you wish.  All of your favorite tools like notes, highlights, and citations are still here, but the way you select text has been updated to be easier to use, especially on touchscreen devices.  Here's how:

1. Click or tap the first word you want to select.
2. Click or tap the last word you want to select.

OK, got it!

Thanks for trying Questia!

Please continue trying out our research tools, but please note, full functionality is available only to our active members.

Your work will be lost once you leave this Web page.

For full access in an ad-free environment, sign up now for a FREE, 1-day trial.

Already a member? Log in now.