Magazine article Screen International

Cannes 2015: Short Films and Cinéfondation Line-Ups Revealed

Magazine article Screen International

Cannes 2015: Short Films and Cinéfondation Line-Ups Revealed

Article excerpt

With the Official Selection of features for the 68th Cannes Film Festival set to be revealed tomorrow (April 16), the line-up of Short Films has been unveiled in advance.

This year the Selection Committee received 4,550 short films - 1,000 more than in 2014 - from more than 100 countries.

Nine films (including one animation) will compete for the Short Film Palme d'or, to be awarded by Timbuktu director Abderrahmane Sissako, president of the Cinéfondation and Short Films jury, at the festival's awards ceremony on May 24.

SHORT FILMS IN COMPETITION:

Waves '98

dir: Ely Dagher (Lebanon, Qatar)

The Guests

dir: Shane Danielsen (Australia)

Sali (Tuesday)

dir: Ziya Demirel (Turkey, France)

Le Repas Dominical (Sunday Lunch)

dir: Céline Devaux (France)

Love Is Blind

dir: Dan Hodgson (UK)

Ave Maria

dir: Basil Khalil (Palestine, France, Germany)

Copain (Buddy)

dir: Jan Roosens, Raf Roosens (Belgium)

Patriot

dir: Eva Riley (UK)

Presente Imperfecto (Present Imperfect)

dir: Iair Said (Argentina)

CINEFONDATION

To mark its 18th year, the Cinéfondation Selection has chosen 18 films (14 works of fiction and four animations), from among the 1,600 works submitted this year by film schools from around the world.

A total of 16 countries from four continents are represented.

The three Cinéfondation prizes will be awarded at a ceremony preceding the screening of the prize-winning films on May 22 in the salle Buñuel.

THE CINÉFONDATION SELECTION:

Koshtargah (Slaughterhouse)

dir: Behzad Azadi

Art University of Tehran (Iran)

El Ser Magnético (The Magnetic Nature)

dir: Mateo Bendesky

Universidad del Cine (FUC) (Argentina)

Share

dir: Pippa Bianco

AFI's Directing Workshop for Women (US)

Manoman

dir: Simon Cartwright

National Film and Television School (UK)

Victor Xx

dir: Ian Garrido López

ESCAC (Spain)

Vozvrashenie Erkina (The Return Of Erkin)

dir: Maria Guskova

High Courses for Scriptwriters and Film Directors (Russia)

Leonardo

dirs: Félix Hazeaux, Thomas Nitsche, Edward Noonan, Franck Pina, Raphaëlle Plantier

MOPA (ex Supinfocom Arles) (France)

Locas Perdidas (Lost Queens)

dir: Ignacio Juricic Merillán

Carrera de Cine y TV Universidad de Chile (Chile)

Tsunami

dir: Sofie Kampmark

The Animation Workshop (Denmark)

Retriever

dirs: Tomás Klein, Tomás Merta

FAMU Prague (Czech Republic)

LES CHERCHEURS (The Wheel Of Emotions)

dir: Aurélien Peilloux

La Fémis (France)

Abwesend (Absent)

dir: Eliza Petkova

Deutsche Film & Fernsehakademie (dffb) (Germany)

Asara Rehovot Mea Etsim (Ten Buildings Away)

dir: Miki Polonski

Minshar for Art (Israel)

14 Steps

dir: Maksim Shavkin

Moscow School of New Cinema (Russia)

Anfibio (Amphibian)

dir: Héctor Silva Núñez

EICTV (Cuba)

Ainahan Ne Palaa (To Return Until)

dir: Salla Sorri

Aalto University, ELO Film School Helsinki (Finland)

Het Paradijs (Paradise)

dir: Laura Vandewynckel

RITS School of Arts Brussels (Belgium)

RI GUANG ZHI XIA (Under The Sun)

dir: Qiu Yang

The VCA, Film & TV School, Melbourne University (Australia)

Search by... Author
Show... All Results Primary Sources Peer-reviewed

Oops!

An unknown error has occurred. Please click the button below to reload the page. If the problem persists, please try again in a little while.