Newspaper article Evening Chronicle (Newcastle, England)

Sport in Brief

Newspaper article Evening Chronicle (Newcastle, England)

Sport in Brief

Article excerpt

FOOTBALL Last night's results UEFA Champions League Group E: Schalke 04 0 Chelsea 3, Steaua Bucuresti 1 Basle 1. UEFA Champions League Group F: Arsenal 1 Borussia Dortmund 2, Marseille 1 Napoli 2. UEFA Champions League Group G: FC Porto 0 Zenit St Petersburg 1, FK Austria Vienna 0 Atletico Madrid 3. UEFA Champions League Group H: AC Milan 1 Barcelona 1, Celtic 2 Ajax 1. Sky Bet League One: Bristol C 1 Brentford 2, Coventry 3 Leyton O 1, Crawley 0 Port Vale 3, Crewe 0 Stevenage 3, Gillingham 2 Notts Co 1, MK Dons 0 Carlisle 1, Peterborough 0 Sheff Utd 0, Preston 2 Bradford 2, Rotherham 1 Tranmere 1, Shrewsbury 1 Colchester 1, Swindon 1 Walsall 3, Wolves 2 Oldham 0. Sky Bet League Two: Accrington 2 Bristol R 1, Bury 0 Mansfield 0, Cheltenham 3 Morecambe 0, Chesterfield 2 York 2, Fleetwood Town 0 Scunthorpe 1, Hartlepool 3 Wimbledon 1, Oxford 0 Exeter 0, Plymouth 0 Newport Co 0, Portsmouth Wycombe - abandoned after 45 minutes due to waterlogged pitch, Rochdale 3 Northampton 2, Southend 0 Dag & Red 1. Ebac Northern League Division One: Billingham Synthonia 2, Ashington 1; Billingham Town 2, Hebburn Town 1; Durham City 0, Celtic Nation 1; Sunderland RCA 3, Team Northumbria 0; West Auckland Town v Bishop Auckland postponed, ground waterlogged.

Ebac Northern League Division Two: Jarrow Roofing 2, Brandon United 0; Tow Law Town 2, Whickham 2. Tonight's fixtures (7.45pm unless stated) UEFA Champions League Group A: Bayer Leverkusen v Shakhtar Donetsk, Man Utd v Real Sociedad.

UEFA Champions League Group B: Galatasaray v FC Copenhagen, Real Madrid v Juventus. UEFA Champions League Group C: Anderlecht v PSG, Benfica v Olympiacos.

UEFA Champions League Group D: Bayern Munich v Plzen, CSKA Moscow v Man City (5pm). Non-league fixtures (all games 7.30pm) FA Carlsberg Vase First Round replay: Crook Town v North Shields.

Ernest Armstrong Memorial Cup First Round: Willington v West Allotment Celtic.

Ebac Northern League Division One: Dunston UTS v Consett, Morpeth Town v Bedlington Terriers, Newcastle Benfield v Penrith, Shildon v Whitley Bay.

Ebac Northern League Division Two: Esh Winning v Heaton Stannington, Northallerton Town v Whitehaven, Norton and Stockton Ancients v South Shields.

Wearside League: Ashbrooke Belford House v Annfield Plain.

GREYHOUNDS NEWCASTLE (BAGS) 11.11 (480m): Patsarma, Dunkerrin Gallop, Smithy, Queenie's Maverik, Hi Vals, Lil Delilah. 11.28 (480m): Lil Oscar, Hi Quinn, Nyla Queen, Anfi Bluebell, Target Kosmic, Cabbie's Dream (W). 11.42 (480m): Egg And Chips, Old Fort Slippy, Molly's Clyde, Target Fizz, Adamant Flo, Old Fort Mission (W).

11.57 (480m Handicap): Exclusive Rights (15), Knockdine Razl (9), Chaotic Star (5), Fabulous Bolero (5), Nyla Birdie (1), Swift Whiskey (Scr). 12.12 (480m): Ballarue Blackie, Bay City Ted, Torpedo, Mineola Mohican, Fitbaw Willie, Tunes Beat (W). …

Search by... Author
Show... All Results Primary Sources Peer-reviewed

Oops!

An unknown error has occurred. Please click the button below to reload the page. If the problem persists, please try again in a little while.