Newspaper article The Florida Times Union

Volleyball District Tournaments Schedule

Newspaper article The Florida Times Union

Volleyball District Tournaments Schedule

Article excerpt

Schedule for high school volleyball district tournaments, which begin Monday:

DISTRICT 1-8A

at Flagler Palm Coast

Teams (by seed): Spruce Creek, DeLand, Mandarin, Ocala West Port, Sandalwood, Flagler Palm Coast

Schedule: Tuesday, West Port vs. Sandalwood, 5:30; Mandarin vs. FPC, 6:30; Wednesday, Spruce Creek vs. West Port-Sandalwood winner, 5:30; DeLand vs. Mandarin-FPC winner, 6:30; Thursday, championship, 6:30

DISTRICT 3-7A

at Fletcher

Teams (by seed): Fletcher, Atlantic Coast, First Coast, Lee

Schedule: Tuesday, First Coast vs. Atlantic Coast, 5:30; Fletcher vs. Lee, 6:30; Thursday, championship, 6

DISTRICT 4-7A

at Bartram Trail

Teams (by seed): Fleming Island, Creekside, Bartram Trail, Gainesville Buchholz, Oakleaf.

Schedule: Monday, Oakleaf at Buchholz, 6 p.m.; Tuesday, Creekside vs. Bartram, 5:30; Fleming vs. Oakleaf/Buchholz winner, 7; Thursday, championship, 6:30

DISTRICT 3-6A

at Middleburg

Teams (by seed): Middleburg, St. Augustine, Nease, Englewood, White

Schedule: Monday, Englewood vs. White, 7; Tuesday, St. Augustine vs. Nease, 5; Middleburg vs. Englewood-White winner, 7; Thursday, championship, 7

DISTRICT 4-6A

at Gainesville

Teams (by seed): Ocala Forest, Ocala Vanguard, Gainesville, Lake Weir, Lake City Columbia

Schedule: Monday, Columbia vs. Lake Weir, 7; Wednesday, Forest vs. Columbia-Lake Weir winner, 5; Vanguard vs. Gainesville, 7; Friday, championship, 7

DISTRICT 3-5A

at Paxon

Teams (by seed): Bishop Kenny, Yulee, Stanton, Paxon, Parker, Ribault.

Schedule: Monday, Stanton vs. Ribault, 5:30; Paxon vs. Parker, 7; Tuesday, Yulee vs. Stanton-Ribault winner, 5:30; Kenny vs. Paxon-Parker winner, 7; Thursday, championship, 6:30

DISTRICT 4-5A

at Ridgeview

Teams (by seed): Ridgeview, Orange Park, Baker County, Wolfson, Westside.

Schedule: Tuesday, Orange Park vs. Baker, 5; Ridgeview vs. Wolfson, 7; Thursday, championship, 7

Note: By coach vote, Westside will not participate in the tournament

DISTRICT 5-5A

at Menendez

Teams (by seed): Ponte Vedra, Clay, Menendez, Palatka. …

Search by... Author
Show... All Results Primary Sources Peer-reviewed

Oops!

An unknown error has occurred. Please click the button below to reload the page. If the problem persists, please try again in a little while.