Newspaper article The Record (Bergen County, NJ)

All-Division Boys Lacrosse

Newspaper article The Record (Bergen County, NJ)

All-Division Boys Lacrosse

Article excerpt

POOLEY

FIRST TEAM

M: Kyle Allegrini, Lakeland, sr.

M: Fred Scharnikow, Lenape Valley, jr.

M: Liam Lilienthal, Pequannock, fr.

M: Bryan Peters, Pequannock, so.

M: Kevin Jennings, Newton, sr.

M: Garrett Armstrong, Kittatinny, jr.

M: Greg Peil, Kittatinny, jr.

M: Dylan Wunder, Kittatinny, jr.

A: Kyle Shannon, Lenape Valley, sr.

A: Ryan Van Bochoven, Pequannock, sr.

A: Tyler Macejka, Pequannock, jr.

A: Correy Curran, West Milford, so.

A: Brendan Pick, West Milford, sr.

D: Danny Klein, Lakeland, jr.

G: Conner Evans, Lakeland, jr.

G: Mark Matarazzo, Boonton, sr.

Coach of the year: Josh Danziger, Pequannock

SECOND TEAM

M: Andrew Vigorita, West Milford, sr.

M: Brett Conrads, Newton, jr.

M: Steve Tillie, Passaic Valley, so.

M: Ray Nuhuis, Lakeland, jr.

A: Nick West, Kittatinny, jr.

A: Ian Dykstra, Newton, sr.

A: Drew Recchia, Boonton, jr.

A: Ian Taylor, Boonton, sr.

A: Dale Johnson, Lakeland, sr.

D: Mark Onorevole, High Point, sr.

D: Jake Tengi, Pequannock, so.

D: Zach Wizner, Pequannock, jr.

D: Ryan Secore, Lakeland, sr.

G: Kyle Morel, Newton, sr.

G: Curtis Thomson, Pequannock, jr.

G: Dan Hostler, Lenape Valley, jr.

HONORABLE MENTION

Luke Malvey, Newton; Dylan Del-Monico, Lakeland; Dan Mormilo, Pequannock; Derek Zacatenco, Boonton; Tyler Horner, West Milford; Brad Seo, High Point; Jake Frankouts, Passaic Valley; Bailey Ressa, Lenape Valley; Charlie Mills, Wallkill Valley; Jake Brook, Kittatinny.

CURCIO

FIRST TEAM

M: Corey Carlson, Fair Lawn, sr.

M: Kevin Osback, Fair Lawn, sr.

M: Ricky Esposito, Demarest, sr.

M: Garrett Systma, Old Tappan, sr.

M: Brett Karpinos, Pascack Hills, sr.

M: Mike Buldo-Licciardi, Pascack Valley, sr.

M: Grant Kuchar, River Dell, so.

M: JT Giles, St. Joseph, fr.

A: Nick DiMinno, Paramus Catholic, jr.

A: Matt Colombo, Pascack Hills, sr.

A: Kevin Illian, Pascack Valley, sr.

A: Kevin Barry, River Dell, sr.

D: Kris Burger, Fair Lawn, sr.

D: John Frischkorn, Paramus, sr.

D: Deniz Piatt, Pascack Hills, sr.

G: Jeff Binstein, Dwight-Englewood, sr.

G: Brian Mahoney, St. Joseph, sr.

Coach of the year: Matt Biello, Fair Lawn

SECOND TEAM

M: AJ Scheideler, Bergen Tech, sr.

M: Tom Stephens, Dwight-Englewood, sr.

M: Alex Herkert, Demarest, jr.

M: Nick Soravilla, Pascack Valley, sr.

M: J.G. Harris, St. Joseph, so.

M: Matt Palmieri, Waldwick, so.

A: Moneib Nahas, Fair Lawn, sr.

A: Dillon Rinaldo, Fair Lawn, so.

A: Bailey Sullivan, Paramus Catholic, so.

A: Nick Sunseri, Pascack Valley, sr.

D: Eric Larysz, Fair Lawn, sr.

D: Nick Choman, Pascack Valley, sr.

D: Jake Walters, River Dell, sr.

D: Matt Parker, St. Joseph, sr.

G: Andrew Carpannini, Old Tappan, sr.

HONORABLE MENTION

Jack Giambalvo, Bergen Tech; Max Kantor, Dwight-Englewood; David Choi, Fair Lawn; Austin Fouch, Demarest; Daniel Valdivia, Old Tappan; Joe Stross, Paramus; Kevin Booth, Paramus Catholic; Devon Palmieri, Pascack Hills; Anthony Setola, Pascack Valley; Bobby Wapelhorst, River Dell; Jack Brennan, St. …

Search by... Author
Show... All Results Primary Sources Peer-reviewed

Oops!

An unknown error has occurred. Please click the button below to reload the page. If the problem persists, please try again in a little while.