Newspaper article Charleston Gazette Mail

Prep Golf

Newspaper article Charleston Gazette Mail

Prep Golf

Article excerpt

State tournament pairings

At Oglebay Resort - Jones Course

Wheeling

Tuesday's pairings

First round

Play begins at 9 a.m.

Hole 1A

Nicky Monroose (Fairmont Senior); Caleb Moore (Roane County); Brett Laxton (Wyoming East); Ryan Butcher (Scott) 1B

Ryan Vilain (Fairmont Senior); Dalton Simmons (Roane County); Patrick Smith (Wyoming East); John Price (Scott)

2A

Zach Phillips (Fairmont Senior); Hunter Thompson (Roane County); Mike Growe (Wyoming East); Andrew Lester (Scott)

3A

Mason Weese (East Fairmont); Mason Williams (Bridgeport); Caleb Cook (Westside); Mitch Hoffman (Poca)

3B

Clark Craig (Fairmont Senior); Isaac Starcher (Roane County); Logan Cook (Wyoming East); Clay Hale (Scott)

4A

Kevin Webb (East Fairmont); Matt Aman (Bridgeport); Dawson Browning (Westside); Caleb Luikart (Poca)

4B

Andrew Martin (East Fairmont); Ryan Magee (Bridgeport); Cody Short (Westside); Isaac Neal (Poca)

5A

David McQuain (East Fairmont); Josh Kaiser (Bridgeport); Jordan Cook (Westside); Trent Covert (Poca)

6A

Nick Fleming (Petersburg); Ayden Wyckoff (Liberty Harrison); Carson Proffitt (PikeView); Ty Queen (Wayne)

6B

Lucas Berg (Petersburg); Dylan Reckart (Elkins); Daniel Snodgrass (Independence); Bryce Tayengco (Point Pleasant)

7A

Howie Peterson (Madonna); Tyler Mehr (Notre Dame); Nate DeTemple (Charleston Catholic); Alex Easthom (Ravenswood)

7B

Hunter Payne (Madonna); Austin Wilson (Notre Dame); Cameron Blakley (Charleston Catholic); Carson Fox (Ravenswood)

8A

Tony Sellitti (Madonna); Andrew Rogers (Notre Dame); Alexander Giatras (Charleston Catholic); Ciah Kennedy (Ravenswood)

9A

Peyton Moore (Magnolia); Ean Carr (Moorefield); Brandon Wilfong (Pocahontas County); Austin Stutler (Wirt County)

9B

Joey Ewusiak (Madonna); Anthony DeMary (Notre Dame); Jack Cimino (Charleston Catholic); Logan Nelson (Ravenswood)

10A

Christian McKisic (Buckhannon-Upshur); Christian Boyd (Washington); Joseph Kalaskey (George Washington); Josef Dransfeld (Cabell Midland)

10B

Tanner Williams (Buckhannon-Upshur); Mason Kidwell (Washington); Willie Roncaglione (George Washington); Noah Mullens (Cabell Midland)

11A

Austin McCartney (Buckhannon-Upshur); Gavin Boneivich (Washington); Torren Kalaskey (George Washington); Zach Chapman (Cabell Midland)

11B

Landon Lengacher (Buckhannon-Upshur); Tanner Elliott (Washington); John Logan Taylor (George Washington); Andy Michael (Cabell Midland)

12A

Jeff Petty (Morgantown); Bryan Bowers (Spring Mills); Jacobey Gore (Greenbrier East); Isaac Prine (Parkersburg)

13A

Cam Wiseman (Morgantown); Jake Misiewicz (Spring Mills); Colin Wiley (Greenbrier East); Max Hughes (Parkersburg)

13B

Nate Paine (Morgantown); Braxton Roman (Spring Mills); Gavin Ray (Greenbrier East); Whitney Milhoan (Parkersburg)

14A

Jake Konchesky (Morgantown); Camden Rebuck (Spring Mills); Dwain Sheppard (Greenbrier East); Trey Rossana (Parkersburg)

15A

Chris Stansberry (University); Ryan Simpson (Jefferson); Chase Childress (Woodrow Wilson); Thomas Hamilton (Spring Valley)

15B

Jacob Nickell (Wheeling Park); Noah Emmons (Hedgesville); Jackson Hill (Woodrow Wilson); Alec Brooks (Hurricane)

16A

Kyle Wensel (Wheeling Central); Jacob Arden (Gilmer County); Montana Nutter (Webster County); Rainel Lansang (St. …

Search by... Author
Show... All Results Primary Sources Peer-reviewed

Oops!

An unknown error has occurred. Please click the button below to reload the page. If the problem persists, please try again in a little while.