Newspaper article The Canadian Press

What Canada Did on Tuesday at the Commonwealth Games

Newspaper article The Canadian Press

What Canada Did on Tuesday at the Commonwealth Games

Article excerpt

What Canada Did Tuesday at the Commonwealth Games

--

GLASGOW, Scotland - What Canada Did on Tuesday at the 2014 Commonwealth Games (distances in metres unless specified):

Athletics

Men's decathlon -- Damien Warner of London, Ont., won the gold medal with a final tally of 8,282 points.

Men's hammer throw -- James Steacy of Lethbridge, Alta. won the gold medal with a best toss of 74.16 metres.

Men's 400 -- Philip Osei, Toronto (47.16); Daundre Barnaby, Brampton, Ont. (46.28); and Michael Robertson, Williamstown, Ont. (47.30), all failed to advance beyond the semifinals.

Men's 800 -- Brandon McBride of Windsor, Ont., advanced to the next round (1:49.29).

Men's 1,500 para sport wheelchair -- Both Alexandre Dupont, St-Remi, Que. (3:20.14) and Josh Cassidy, Port Elgin, Ont. (3:29.81) advanced to the second round.

Women's 400 hurdles --Chanice Taylor-Chase, Ajax, Ont. (57.23) and Noelle Montcalm, Windsor, Ont. (56.72) advanced to the second round.

Women's 1,500 -- Kate Van Buskirk, Brampton, Ont., won the bronze medal (4:09.41), while Nicole Sifuentes, Winnipeg, placed fourth (4:10.48).

Women's 1,500 para sport wheelchair -- Diane Roy, Sherbrooke, Que., advanced after posting the best time in the heats (3:52.83).

Women's heptathlon -- Brianne Theisen-Eaton, Humboldt, Sask. (3,939 points) and and Jessica Zelinka, London, Ont. (3,744) are ranked first and second after four events.

Badminton

Men's singles -- Andrew D'Souza, Ottawa, advanced to the second round after defeating Patrick Kinyua Mbogo of Kenya, 2-1.

Women's singles -- Rachel Honderich, Toronto, advanced to the next round after her opponent withdrew.

Mixed doubles -- Michelle Li, Markham, Ont., and Adrian Liu, Prince Rupert, B.C., defeated Scotland in the round of 64.

Boxing

Women's 75-kilograms -- Ariane Fortin, Quebec City, won by unanimous decision over Phathiswa Thingana of South Africa.

Cycling (Mountain Bike)

Women's cross-country -- Catharine Pendrel, Kamloops, B.C., and Emily Batty, Brooklin, Ont, won gold and silver, respectively.

Men's cross-country -- Max Plaxton, Victoria, finished fourth, while Raphael Gagne of Quebec City was seventh.

Gymnastics (Artistic)

Men's team event -- Canada (Zachary Clay, Chilliwack, B.C.; Nathan Gafuik, Calgary; Anderson Loran, Saskatoon; Kevin Lytwyn, Stoney Creek, Ont.; and Scott Morgan, North Vancouver, B.C.) won the bronze medal.

Women's team event -- Canada (Ellie Black, Halifax; Meagan Chant, Waterdown, Ont.; Stefanie Merkle, Petersburg, Ont.; Isabela Onyshko, Minnedosa, Man.; and Victoria Woo, Brossard, Que.) placed fourth.

Lawn Bowling

Women's pairs -- Leanne Chinery, Auckland, and Jacqueline Lee Foster, Halifax, lost 19-10 to Wales, then defeated the Cook Islands, 25-5.

Women's triples -- Mary Ann Beath, Vancouver; Laura Hawryszko-Hudson, Cobourg, Ont.; and Kelly McKerihen, Toronto, won 20-13 over the Cook Islands. …

Search by... Author
Show... All Results Primary Sources Peer-reviewed

Oops!

An unknown error has occurred. Please click the button below to reload the page. If the problem persists, please try again in a little while.